Çarşamba, 26 Mart 2014 13:21

KOCAOĞLU'NDAN TÜSAK HAMLESİ...

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kocaoğlu'ndan Tüsak Hamlesi
Başkan Aziz Kocaoğlu, TÜSAK yasa tasarısı ile kapanma tehlikesi yaşayan kültür-sanat kurumlarına ilişkin önemli bir hamle yaptı. Kocaoğlu; “Devlet bu alanlardan çekilirse, ilgili kurumları yaşatmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

26 Mart 2014 Çarşamba 11:50Güncel
Başkan Aziz Kocaoğlu, TÜSAK yasa tasarısı ile kapanma tehlikesi yaşayan kültür-sanat kurumlarına ilişkin önemli bir hamle yaptı. Kocaoğlu; “Devlet bu alanlardan çekilirse, ilgili kurumları yaşatmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Büyükşehir Adayı Aziz Kocaoğlu 18 meslek odası ve KESK’e bağlı 4 sendikanın temsilcileri buluştu. “Akademik Meslek odaları, KESK ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Bilgi Paylaşımı” konseptiyle Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen toplantıda; karşılıklı bilgi alış verişi yapıldı, istek ve öneriler masaya yatırıldı.

Toplantıya katılan meslek odası ve sendika temsilcileri ile üyelerinin sorularını, istek ve önerilerini alan Başkan Aziz Kocaoğlu bunları tek tek cevapladı. KESK’e bağlı Kültür Sanat Sen Başkanı ve Opera sanatçısı Ayten Baysal, TÜSAK Yasa tasarısı ile ilgili kaygılarını dile getirerek, “Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları ve bir çok kurum yok ediliyor. Bu tasarı bizlere danışılmadan çıktı” diyerek destek istedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise sanat kurumlarının kapatılması konusunu yakından takip ettiklerini, sanata ve sanatçıya verdikleri önemi belirterek “Biz stratejik planımızda, seçim bildirgemizde, eğer kapanma tehlikesi olursa bu kurumları İzmir’de yaşatmak üzere çalışma yaptık. Bu konuda özellikle operasına, devlet senfoni orkestrasına, devlet tiyatrosuna muadil olacak çalışmaları yapıyoruz. Devlet bu alanlardan çekilirse, bu kurumları elimizden geldiğince yaşatmaya çalışacağız. Mutlaka bir şey yapmamız lazım. Bu sene opera binamızın ihalesine çıkacağız. Bu hükümetin kültüre, sanata sanatçıya bakışı ayrı bir vaka” dedi.

KİMLER KATILDI?

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Özer Yerlikaya, Gemi Mühendisleri Odası Prof. Dr. Gökdeniz Neşer, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Yıldız, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Saadet Çağlın, Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alim Murathan, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Güniz Gacaner, Çevre Mühendisleri Odası Emine Helil İnay Kınay, Orman Mühendisleri Odası Başkanı Namık Halavurt, Bilgisayar Mühendisleri Odası Temsilciler Kurulu Üyesi Mustafa Özgür Ulus, Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal, İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı H. Gökhan Özdemir, Diş Hekimleri Odası Başkanı İlkay Karademirci, İç Mimarlar Odası Başkanı Gülhan Noyan, İnşaat Mühendisleri Odası temsilcileri ile KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası Başkanı Selma Şen, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Şube Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreteri Muhdi Seyhan, Kültür Sanat Sen Başkanı Ayten Baysal, TÜMBELSEN Başkanı Ulus Bozkır ve bu kuruluşların temsilcileri katıldı.
26.03.2014 11:50 - [1714736]- İHA 

Okunma 1839 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 26 Mart 2014 13:27